Zaman geçiyor. Araba veya kamyon kiralama şirketi büyük Hertz (NYSE: HTZ), koronavirüs salgını sırasında alacaklılarla başa çıkma konusunda kararlı bir deneme yapmak ve bireysel iflastan uzak durmak için haftalık olarak kısa bir süre içinde. pazarlar ve ayrıca hükümet politikası için, Analistlere ve şirket içerisindeki kişilere dayanarak.Hertz, 12 aya olumlu bir ivmeyle başladı, ancak iki ay sonra pandemi “dünya çapında tatil arzusu neredeyse sıfıra düştüğü için önemli bir şirket yıkımı yarattı. Hertz’in baş hükümeti Kathryn V. Marinello, şirketin ilk çeyrek kazancı konusunda ABD uygulamalı otomobil sektörü düzgün bir şekilde kapandı ”dedi. Estero, Florida merkezli Hertz International Holdings – Hertz Corp.’dan baba ya da anne. Cuma gününe kadar, kredi verenlerinden bazıları ve varlığa dayalı menkul kıymetlerinin sahipleriyle bir anlaşmaya girdikten hemen sonra dört yüz milyon doları düşünmek için Pril kira ödemesi.Hertz Global, 356 milyon dolarlık internet zararı açıkladı ve istek, vergi, amortisman ve amortisman öncesi değiştirilmiş kurumsal kazancı (FAVÖK) 2020’nin ilk çeyreğinde 243 milyon dolar olumsuz oldu.

Şirket, istikrar tablosunda kabaca milyar dolarlık bir paraya sahip olsa da, yaklaşık 17 milyar dolarlık tam bir ödenmemiş kişisel borç yükü. Hertz, likiditeyi korumak için tüm alternatifleri gözden geçiriyor ve geçtiğimiz günlerde, 2020 yılında kalan ürün takviminin% doksanını iptal ettiğini açıkladı. Marinello, filo siparişlerini açıkladı: Kiralık motorlu taşıt firması, Kuzey Amerika’da 560.000’den fazla motorlu araçtan oluşan bir filoya ve uluslararası olarak 200.000’den fazla filoya sahip.Marinello, ABD hükümeti Dünya çapında seyahati askıya aldığında, Hertz’in gelir çılgınlığının Nisan ayında serbest düşüşe geçtiğini iddia etti. eyaletler, çalışanların eve gönderildiği kilitlemeler ve yeniden satış açık artırmaları çıkardı. Şirket, “şirket önceliklerimizi anında personel ve tüketicinin korunması, fiyat azaltımı ve likiditeyi korumaya odaklamaya kaydırdı”, dedi. Kuzey Amerika’da Hertz on altı.000 kurumsal ve konu personeli üyesine geçiş yaptı ve bu kişilerin 12.000’i geçiş yaptı Marinello, kazançlar hakkında basitçe çağrıda bulunduğunu iddia etti, bu yöntemlerin yıllık olarak 2,5 milyar ABD doları tutarında kişisel tasarruf sağlaması ve “para akışımızı uzatmaya yardımcı olması” gerektiğini iddia etti. pandemi, tatil, turizm ve ağırlama endüstrilerini de felç etti. Ocak ve Şubat aylarında yolcu hacimlerinde% 5’lik bir artıştan sonra, dünya seyahat yasakları ve evde tutma siparişleri Mart ve Nisan aylarında yerine getirildi. Airways for America ile uyumlu olarak, Could’un ortasında yolcu tatilinde% 93’lük düşüş.Hertz, 2019’da elde ettiği kazancın% altmış altısını havaalanı kiralamalarından elde etti. d dördüncü çeyrek ve yıl sonu dosyalama.

Hertz’de% 39 hisseye sahip olan toplu hissedar Carl Icahn, Bloomberg’e uygun olarak şirkete ekstra para pompalayabilir ve finansal yatırımını korumaya çalışabilir. Bununla birlikte, Herz bireysel iflas için belge verirse, alacaklıların hisse senedi sahiplerinin beyanlarından daha fazlaSakarya araç kiralama önceliği vardır, bu yüzden bu zordur.Cuma günü alım satımın sonunda, Hertz’in hisse fiyat etiketi iki elli dört dolardı. Birkaç aydan daha kısa bir süre önce, 21 Şubat’ta, her hisse için 20 $ yirmi beş dolara yükseldi. Hertz, para ikileminde neredeyse hiç tek başına değil. Avis Harcama Planı Ekibi (NASDAQ: Motorlu taşıt), ilk çeyreğinde, önceki yılın aynı çeyreğine göre% 9 düşüşle sekiz milyar dolarlık gelir elde etti. Avis Motorlu Araç Kiralama’nın baba veya ana şirketi net zarar bildirdi. 12 ay önce tam olarak aynı çeyrekte bildirilen doksan bir milyon dolarlık İnternet eksikliğine kıyasla 2020’nin ilk çeyreğinde 158 milyon dolar. “Mart ayında pazarlanan otomobil ve kamyon miktarını hızlandırmak için erken adımlar attık ve Avis’in geçici hükümet başkanı Joe Ferraro, ilk çeyrek gelirleri için Could 5’e yaptığı çağrıda “35.000 aracı ortadan kaldıracak” bir konumda olduğunu belirtti. Araç kiralama firması, Nisan ayında gelir beklediğini ve% 80 düşebileceğini iddia etti. Ferraro, koronavirüs (COVID-19) salgınının bir serpintisi, ancak ticari kuruluşların Haziran ayında istikrarlı bir şekilde İyileşmesini bekliyor, “yolculuk kısıtlamaları ortadan kalktıkça ve eğlence ihtiyacı iyileşmeye başladı,” dedi Ferraro.

Belirli bir analist, Hertz’in fonlarının önümüzdeki birkaç kez tahvil sahiplerini karşılayacak kadar yeterince güçleneceği bir senaryo bulmakta zorlandığını belirtti: “En azından son beş yıldır düşük performans gösterdiler ve Aslında on yıldan çok daha uzun süredir. FreightWaves bilim adamı Daniel Pickett, ”dedi. “Hertz, bol miktarda kredi kartı borcu taşıdıkları için bundan önce güçlü değildi, ancak COVID-19’un, olabileceği bazı zorlukları hızlandırdığını düşünüyorum.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *